TR EN

BLOG > TRENDLER

Kelime Dağarcığınızı Neden ve Nasıl Geliştirmelisiniz?

 Beş yaşındaki çocuğumla konuşmamıza kulak misafiri olan arkadaşım “Çocuklarınla bu şekilde mi konuşuyorsun?” diye sordu. 

Küfürlü konuşmuyordum ya da kritik bir şey söylememiştim. Çocuğumla herhangi biri ile konuşur gibi normal bir şekilde konuşuyordum. Arkadaşım şaşırıp kalmıştı, çünkü kullandığım dili çocuğumun anlayacağı seviyeye indirgememiştim.

O an, annem ve babam gibi olduğumu hissettim. Onlardan farklı olduğumu düşünüyordum, fakat sonra onların kelime dağarcığımı geliştirmek adına yaptıkları çabalara minnettar olduğumu fark ettim. Bu, yazları sözlükten haftada on kelime bakmak ve gayretli bir şekilde o kelimeleri sürekli bir sonraki haftaya kadar kullanıp yeni kelimeler öğrenene kadar tekrarlamak demek olsa bile.

Canlı kelime dağarcığı sizi yoldan saptırır. Sıkıcı ya da banal birisi olmaktansa, sizi ilgi çekici ve cezbedici yapar. İnsanların kulaklarını şenlendirir. Merak onları teslim alır ve sizden daha çok şey duymak isterler. İçlerini ısıtan sıcak bir kahve gibisinizdir.

Birden bire insanlar sizi dinlemeye başlarlar. Kelimeleriniz onları bilgiye yönlendirir, etkiler ve teşvik eder.

·         Dinleyicinizin dikkatini çekin. Düzgün kullanılmış alışılmışın dışında bir sözcük, her zaman duyduğunuz sözcükleri, olayları farklılaştırmaya yeterlidir. Örneğin iyi bir olay olduğu zaman “Harika” demek yerine, bu kelimeyi “Joleen’in finansal açıdan yaptığı ferasetli kararı duydun mu?” şeklinde kullanmayı deneyin.

·         Konunun yönünü değiştirin. Her organizasyonun kendine ait kısaltmalardan ve şirketle alakalı birimlerin isimlerinden oluşan bir kelime dağarcığı vardır. “Hadi millet, bu durumu değiştirmek için bir yol bulmalıyız” klişesi her toplantıda duyduğumuz şeylerdendir ve bir gün birinin kullandığı bir kelime, olaya ya da duruma bakış açısını tamamen değiştirebilir. Örneğin; “Masamızda gelişmeye açık olan bir durum var ve bunu geliştirmek için çabalamalıyız. İlerlemeye devam edelim, yakında istediğimiz yere varabileceğiz.” 

·         İlgi çekebilecek ilk izlenimler bırakın. İlk izlenim saniyeler içinde gerçekleşir. Ağzınızdan çıkan ilk kelimede sizi ölçebilir, yargılayabilirler. Güçlü dil yeteneğinizle konuşmaya başladığınız zaman insanlar hem sizi büyüleyici hem de zeki bulurlar. Seth Godin’e göre kullandığınız kelimeler ne düşündüğünüzü gösterir. Eğer birilerini yönlendirecek pozisyondaysanız ağzınızdan çıkan her kelime önemlidir.

Bir tutam önlem

Hedefiniz ayaklı kelime makinası olmak değil. Filolojideki bilginizin kibri, sizi kimsenin anlamadığı cümleler kurmaya yönlendirmesin.

Amacınız, stratejiye uygun canlı kelimeler seçmek olsun. Yoksa karşınızdaki kişinin kendini uzaylı gibi hissetmesini sağlayabilir ya da kazanmanızın garanti olduğu konuyu kaybetme riski ile karşılaşabilirsiniz. 

RECENT

 • İş Yaşamınız Dışında PR’ın Gündelik Hayatınızdaki Etkisi

  İş yaşamınız dışında PR’ın gündelik hayatınızı etkileyebildiğini gösteren 4 alan

  SAYFAYA GİT
 • Kelime Dağarcığınızı Neden ve Nasıl Geliştirmelisiniz?

  Canlı kelime dağarcığı sizi yoldan saptırır. Sıkıcı ya da banal birisi olmaktansa, sizi ilgi çekici ve cezbedici yapar. İnsanların kulaklarını şenlendirir. Merak onları teslim alır ve sizden daha çok şey duymak isterler. İçlerini ısıtan sıcak bir kahve gibisinizdir.

  SAYFAYA GİT
 • 2016-Bizi Neler Bekliyor?

  2016-Bizi Neler Bekliyor?

  SAYFAYA GİT